Full screen

Share

Show pages

Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Spróbujmy oderwać się na chwilę od spraw życia codziennego i dajmy się ponieść świątecznej atmosferze. Złóżmy najbliższym życzenia, zasiądźmy do wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole w blasku choinki.Życzymy ciekawych pomysłów na własnoręcznie przygotowane kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, dekorację stołu i domu. W ten sposób  przygotowani powitajmy w naszych domach i sercach Boże Dziecię.
Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Spróbujmy oderwać się na chwilę od spraw życia codziennego i dajmy się ponieść świątecznej atmosferze. Złóżmy najbliższym życzenia, zasiądźmy do wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole w blasku choinki.Życzymy ciekawych pomysłów na własnoręcznie przygotowane kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, dekorację stołu i domu. W ten sposób przygotowani powitajmy w naszych domach i sercach Boże Dziecię.

Tradycje bożonarodzeniowe

Śpiewanie kolęd i pastorałek

Wolne miejsce przy stole

Opłatek i sianko

Wigilia

Pierwsza gwiazdka

Choinka

Wigilijne potrawy

Barszcz czerwony

Ryba

Pyszne pierniczki

Święta w literaturze
Świąteczna rozrywka
Świętujmy bezpiecznie!

Wigilia rozpoczyna się po ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie, co nawiązuje do światła Gwiazdy Betlejemskiej, prowadzącej trzech mędrców do Pańskiego żłóbka. Do tego czasu należało zakończyć wszelkie prace, zarówno te ciężkie przy gospodarstwie, jak i związane z nadchodzącymi świętami: sprzątanie, ozdabianie domu, gotowanie potraw. Gdy pierwsza gwiazda zostanie wypatrzona, zazwyczaj przez dzieci, wszyscy skupiają się przy wigilijnym stole.

Wigilia to znaczy „czuwanie”. Zwyczaj świętowania już wieczorem w przeddzień uroczystości religijnych wziął się z żydowskiego sposobu odmierzania czasu, w którym doba rozpoczyna się o zmierzchu. W Starym Testamencie o tej właśnie porze zaczyna się celebrowanie świąt. Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj, ale zachował się tylko w niektórych krajach, i to w odniesieniu do Bożego Narodzenia.

Nic tak nie wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia jak wspólne śpiewanie kolęd, które w polskich domach tradycyjnie zaczyna się po wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu.

Wigilia rozpoczyna się po ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie, co nawiązuje do światła Gwiazdy Betlejemskiej, prowadzącej trzech mędrców do Pańskiego żłóbka. Do tego czasu należało zakończyć wszelkie prace, zarówno te ciężkie przy gospodarstwie, jak i związane z nadchodzącymi świętami: sprzątanie, ozdabianie domu, gotowanie potraw. Gdy pierwsza gwiazda zostanie wypatrzona, zazwyczaj przez dzieci, wszyscy skupiają się przy wigilijnym stole.

Łamanie się opłatkiem wiąże się z przekazaniem znaku pokoju, zazwyczaj pocałunkiem. Do tego obrzędu trzeba przystąpić z pokojem w sercu, miłością, z wzajemnym przebaczeniem. Garść siana położona pod obrusem ma oznaczać ubóstwo i żłóbek, w którym przyszedł na świat Jezus. Dawniej prócz sianka na stole, przynoszono do domostw całe snopy zboża, które potem rozstawiano po kątach.

Gwiazda na czubku choinki symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wskazała drogę Mędrcom. Może mieć też inne znaczenie. Bowiem, według kulturoznawców i antropologów, gwiazda, a konkretnie jej ramię skierowane ku niebu, wskazuje zenit. Dzięki temu choinka może stać się „domową osią świata”. Oś świata, w wielu kulturach odpowiada za swoiste utrzymanie równowagi pomiędzy światem podziemia, światem ziemskim i przestrzenią nieba. Chrześcijanie wierzą, że po tej gwieździe „stykającej się” z niebem, spłynie na nich błogosławieństwo z nieba.

Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Tradycja bożonarodzeniowa związana z pozostawianiem miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.Dziś stawiamy na świątecznym stole 12 potraw, które symbolizują 12 apostołów. Poniżej podajemy listę dań, które najczęściej goszczą na stole wigilijnym:

  • Wigilijny barszcz czerwony z uszkami
  • Zupa grzybowa lub sos grzybowy
  • Pierogi ruskie
  • Pierogi z kapustą i grzybami
  • Kompot z suszu
  • Gołąbki z kaszą i grzybami
  • Ryba po grecku
  • Karp
  • Kutia
  • Sernik
  • Makowiec
  • Piernik

Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych wywodzi się z Anglii i sięga XIX wieku. Tak jak wiele nowo powstałych rzeczy, służyła ona głównie oszczędzaniu czasu, ponieważ pozwalała ona na wysłanie bożonarodzeniowych życzeń, bez przenoszenia ich na papier w formie listu. Kartka bożonarodzeniowa pozwala również na wysłanie do adresata starannie wykonanej ilustracji, która może posłużyć za świąteczną dekorację. Osobą, która zapoczątkowała ten międzynarodowy trend był Henry Cole, ówczesny dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, największego w całym Londynie. Pierwsze kartki były w całości czarno-białe, zawierające jedynie adres wraz z życzeniami. Pocztówki dostępne współcześnie na rynku cechują się wieloma obrazami związanymi ze świętami, narodzinami Chrystusa bądź łączą w sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Coraz częściej ludzie decydują się również na kartki wykonane samodzielnie, we własnym zaciszu domowym, które również mogą nadać świętom trochę magii.

Next page

genially options